Instagram’da Satış Nasıl Yapılır?

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan markalar sosyal medya platformlarının özelliklerini kullanarak da satış yapabilmektedir. Özellikle Instagram’ın son eklenen özelliği olan Insta Shop sayesinde birçok işletme instagram üzerine ürün ve hizmetlerini ekleyebilekte ve e-ticaret siteleirine yönlendirme yaparak Instagram’da satış yapabilmektedir.

Instagram’da Satış Nasıl Yapılır adlı bu yazımızda sizlere Instagram’da satış yapmak hakkında bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve Instagram’da satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Şirket Kurun

Instagram’dan satış yapmak isteyen her kişi ve işletmenin ilk olarak bir şirket kuruluşu yapması gerekiyor. Çünkü internetten satışını yaptığınız her ürün ve hizmet için fatura kesmeniz ve faturlarınıza yönelik çıkan KDV ve vergileri ödemeniz gerekiyor. Aksi halde şirket kurulmadan satış yapmanın birçok cezası bulunuyor.

Bu nedenle Instagram’dan satış yapmak isteyen her kişinin şahıs, limited ve anonim şirket türlerinden birisini kurması gerekiyor.

Instagram Sayfası Açın

Instagram’da satış yapmak için bir instagram hesabına ihtiyacınız bulunuyor. Ürün ve hizmetlerinizi sergilemeniz ve hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabilmeniz için bu oldukça önemli bir durum teşkil ediyor.

Instagram sayfalarını açan kişi ve işletmelerin hedef kitlelerine güven vermek ve satışlarını arttırabilmek için kurumsal kimliklerini yansıtması, iletişim bilgilerini doldurması, e-ticaret sitelerinin linkini vermesi gerekiyor. Bunun yanı sıra sayfada paylaşılan içeriklerin ve görsellerin profesyonel bir şekilde oluşturması da satışlara etkili oluyor.

E-ticaret Sitenizi Açın

Instagram’da satış yapmak istiyorsanız ürün ve hizmetlerinizi sergileyeceğiniz ek bir e-ticaret sitesine de ihtiyacınız bulunmaktadır. Aksi halde ürün satın almak isteyen kişiler e-ticaret sitenize ulaşamadığı takdirde işletmenize güvenmeyecek ve bu da satışlarınızı olumsuz etkileyecektir.

Instagram’da satış yapmak isteyen her kişi ve işletmenin bu nedenden dolayı e-ticaret sitesi açması gerekir. E-ticaret sitenizi açarken profesyonel e-ticaret alt yapılarını tercih etmeniz de süreçlerinizi hızlandıracaktır.

Instagram Shop Ayarlarını Yapın

Instagram’da mağaza açmak isteyen her kişi ve işletmenin kullanabileceği bir özellik olan Instagram Shop, Instagram’dan e-ticaret sitenize trafik çekmenizi sağlayan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde markanızın Instagram profilinde ürünlerinize etiketleme yapabilmeniz mümkündür.

Instagram shop ayarları genellikle e-ticaret sitenizin panelinde yer alan Instashop kataloğu bölümünden yapılmaktadır. Bununla beraber Instagram Shop ayarlarını yapmak için bir Meta Business hesabına da ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu süreci tamamladıktan sonra Instagram’da mağazanız açılacak ve paylaştığınız ürünlerde ürün etiketleme özelliği aktif olacaktır.

Instagram’da Paylaşım Yapın

Instagram shop ayarlarınızı yaptıktan sonra e-ticaret sitenize Instagram üzerinden ziyaretçi çekebilmek için Instagram’da düzenli bir şekilde iletişim yürütmeniz gerekmektedir. Çünkü düzenli iletişim e-ticaret firmalarının takipçileri ile sürekli bağlantı halinde olmasını sağlamakta ve satış yapmasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle Instagram’da satış yapmak isteyen markalar:

  • Bir sosyal medya paylaşım takvimi hazırlamalıdır.
  • İçeriklerini çeşitlendirerek paylaşım yapmaya önem vermelidir.
  • Instagram paylaşımlarında ürün paylaşımları ile beraber hedef kitlenizde yer alan kişilere yönelik paylaşımlar da yapmanız önemlidir.
  • Instagram paylaşımlarınızı yaparken doğru gün ve saatlerde paylaşım yapmaya önem vermeniz gerekir.
  • Instagram’da paylaşım yapacak olan kişi ve işletmelerin hashtagler kullanması gerekir.

Bunları önemseyerek Instagram’da paylaşım yapabilir ve hedef kitlenizde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde Instagram’dan satış yapabilirsiniz.

Reklam Verin

Instagram’da satış yapmak için hedef kitlenize ulaşmanız gerekmektedir. Bu noktada e-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak için belirli bütçler dahilinde reklam vermektedir. Instagram reklamları hem takipçi kazanmanızı sağlayacak hem de Instagram satışlarınızı arttıracaktır. Bu nedenle sizler de Instagram’da reklam verebilirsiniz.