Fintech, bilgisayar çağında hayatımız giren ve finans dünyası geliştikçe daha sık duymaya başladığımız bir terim haline gelmiş durumda. Kelime oluşumu İngilizce Finans ve Teknoloji kelimelerinden türeyen Fintech, bu iki alana hizmet eder.

 

Finansal işlemleri teknolojik çözümler ile kolaylaştıran teknolojik çözümleri ifade eden Fintech, geleneksel finansal hizmetleri dijital hale getirir. Finansal hizmetleri teknolojiye entegre etme hali olarak tanımlanır.

Fintech Ne İşe Yarar?

Bankacılık, ödeme yöntemleri, yatırım bankacılığı, sigortacılık ve kripto para sektörü gibi finans kapsamındaki tüm alanlar ile ilgilenen Fintech, firmalar ve müşteriler arasındaki iletişimi kolaylaştırır ve kordine eder. Finansal alanda yenilikçi çözümler sunmayı hedefleyen Fintech, tüm bu süreci daha hızlı, güvenilir ve kolay hale getirmeyi amaçlar.

Fintech Türleri Nelerdir?

Fintech türleri

Mobil Ödemeler

Fintech, mobil ödemeleri kolaylaştıran teknolojiler üretir. Ödeme sistemlerinde hızlı, güvenilir ve daha düşük maliyetli olmak müşterinin harcama eğilimini kolaylaştıracaktır. Fintech çözümleri bu süreci destekleyerek dijital ödemeleri kolaylaştırır.

Ödemele aşamalarının pratikleşmesi sayesinde pazaryerleri müşterilerinin memnuniyetini arttır. Böylece daha yüksek satış olarak geri dönüşüm elde edebilir.

Dijital Cüzdanlar

Fintech çözümleri mobil ödemeleri destekler nitelikteki Dijital Cüzdan çözümleri de sunar.Güvenilir dijital cüzdanlar ile para saklama, para transferi ve ödeme yapma kolaylığı sunar. Dijital Cüzdan çözümlerinin, geleneksel bankacılık yöntemlerinden daha pratik ve erişebilir olması son kullanıcı için oldukça önemlidir.

Dijital Bankacılık

Dijital Bankacılık hizmetleri, geleneksel bankacılık ile entegre şekilde çalışır. Geleneksele entegre olması ile birlikte günümüzde bankaların güçlü kalmasını sağlanmış durumdadır. En son bankaya ne zaman gitmeniz gerektiğini ya da bankada gerçekleştirmeniz gereken bir işlemi telefonunuzdan nasıl hemen tamamladığınız hatırlayın, tüm bu kolaylığı size sunan Fintech çözümleridir.

Yatırım Yönetimi

Fintech hizmeti sayesinde yatırım sektörü seyrini değiştirmiş durumudadır. Geleneksel yöntemlerde bir yatırım danışmanı ya da portföy yöneticisi bulmanız gereken durumlar bir yana yatırım yönetiminiz, risk eşiğinizi ya da ne kadar sürede kaç para kazanmayı hedeflediğinizi seçerek danışmanlık ve hizmet alabileceğiniz yapay zeka destekli veri işleyen çözümler bulunmaktadır.

Yatırım sektöründe hizmet veren Fintechler her bir müşteri için benzer iletişim kurmak yerine her bir yatırımcı için kendisine özel öneriler sunabilmektedir.

Sigortacılık

Fintech

Günümüzde tüm sigortacılık işlemleri kağıt ve emrak işleri ile zaman kaybetmeden dakikalar içerisinde yapılabilmekte. Bizlere bu erişim kolaylığını sunan, finans ve teknolojinin birleşmesinden oluşan Fintech sektörü. Sigortacılık alanındaki Fintech çözümleri sayesinde tüm işlemleri online olarak gerçekleştirilebilir hale gelmiş durumda.

Kripto Paralar

Geleneksel yatırım araçlarının merkeziyetsizlik sorununa rakip olarak ortaya çıkmış kripto paralar hiçbir kuruma bağlılık ve onay koşulu oluşturmadan yatırım ve ticaret kolaylığı sunmakta. 2000’li yılların şüphesiz en popüler finansal ürünü olan kripto paralar onlarca Fintech ürününden sadece biri.

Blockchain

Kripto paraların altyapısını oluşturan teknoloji olan Blockchain; merkeziyetsizlik, evrensizlik, erişim kolaylığı ve güvenilirlik gibi bir çok avantaj sunar. Sadece kripto para altyapısı olmayan blockchain, veri güvenliği, bilgi depolama gibi alternatifler sunar.

Fintech’in Avantajları Nelerdir?

Düşük Maliyetler

Fintech çözümleri dijital olması ile birlikte geleneksel finansal çözümlere kıyasla çok daha düşük maliyet imkanları sunar. Düşük maliyet imkanı sayesinde teknolojik çözümlerin gelişimine daha yüksek bütçeler ayrılmaktadır.

Hızlı İşlem İmkanı

Fintech çözümleri sayesinde saniyeler içerisinde para transferi yapabilir ya da 5 dakika içerisinde bir bankada yeni bir yatırım hesabı oluşturabilirsiniz.

Erişim Kolaylığı

Bir bankaya gitmek ya da bir yatırım danışmanından randevu almaktan çok daha hızlı ver kolay olan Fintech hizmetleri elimizin altındaki akıllı cep telefonlarından kolaylıkla erişilebilir haldedir.

Fintech, finansal işlemleri dijitalleştirerek ve teknolojiyle entegre ederek tüketicilere ve işletmelere birçok avantaj sunar. Bu nedenle, fintech çözümleri finansal sektörde giderek daha önemli hale gelmektedir.