FDA Belgesi, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından satıcılara ve ürünlere tanımlanan bir onay belegesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunulacak bir çok ürün için FDA Belgesi zorunludur. Satışı ve pazarlanması için FDA Belgesi alınması zorunlu olan ürün türleri; gıda, ilaç, kozmetik, tıbbi cihazlar ve tıbbi ürünlerdir. FDA Belgesi alınabilmesi için belge zorunluluğu bulunan bu ürünlerin üretiminde tedariğine kadar tüm aşamalar sıkıca denetlenir. FDA Denetimi ardından işletmeciye ya da üreticiye Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi tarafından belge verilir.

FDA Belgesi Ne İşe Yarar?

FDA Belgesi nedir

FDA Belgesi, insan sağlığı için önemli etkileri olan gıda, kozmetik, tıbbi malzeme gibi ürünlerin kontrollü ve sıkı denetiminin sağlanması ile birlikte insan sağlını koruma altına alır ve son kullanıcıya güven sağlar.

FDA Belgesi Nasıl Alınır?

FDA Belgesi almak için Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi tarafından konulmuş prosedürler bulunur. İdare tarafından konulmuş prosedürler bulunur. FDA Belgesi akmak istenen ürüne göre farklı adımlar ve kriterler bulunmaktadır.

FDA Belgesi Almak İçin Ne Gerekir?

FDA Belgesi almak Amerika Birleşik Devletleri pazarında ticaret yapabilmek için oldukça önemli olsa da bir o kadar da detaycı ve dikkatli olunması gereken başvuru süreçleri vardır. FDA Belgesi nasıl alınır, FDA Belgesi alırken nelere dikkat edilmelidir sorularının cevabına adım adım bakalım.

  • Ürün Bilgisi: FDA Belgelendirmesi için ilk olarak ürünü tanımak gerekir. Ürün hakkında üretim bileşenleri, üretim yöntemi, güvenlik testleri gibi detay ve araştırma çalışamları gereken bilgiler derlenmelidir.
  • FDA ile İletişim: Ürün işletmecisi ya da tedarikçisi, resmi iletişimi başlatmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile iletişime geçerek ürün hakkında ilk uygunluk testini sağlamalıdır. FDA, bu aşamada ilgili ürün hakkında ürünün kategorisi özelinde ek belge ve bilgiler talep edebilir. FDA tarafından talep edilen tüm belgeler eksiksiz sunulmalıdır.
  • Ürün Belgelendirme: Talep edilen bilgiler doğrultusunda ürün hakkında üretim, güvenlik ve denetim bilgileri hazırlanır. Ürünün test raporları ve bağımsız test sertifikaları hazırlattırılır.
  • FDA Başvurusu: Resmi FDA başvuru aşamasında ürün hakkında talep edilen tüm bilgi ve test belgeleri, kurum tarafından talep edilen ücretin ödenmesi ile birlikte FDA’ya teslim edilir. Başvuru sonrası inceleme ve onay süreci zaman alabilir bunun ile birlikte dönemsel olarak ve ürün kategorisine bağlı olarak aksaklıklar yaşanabilir.
  • Başvuru Değerlendirmesi: FDA başvurusu sonrası ilk inceleme ardından kurum tarafından uygun görülmeyen raporlar için revize istenebilir ya da ek belge talebi gelebilir. FDA Belgelendirme standartlarına göre talepler değişiklik gösterebilir.
  • FDA Belge Onayı: Ürün hakkında kuruma teslim edilen tüm bilgiler detaylıca incelenmesinin ardından eksik olmadığı takdirde onay verilir. Bu aşamada ürünün FDA Belgesi alınmış olur.

FDA Belgesi almak detaylı, uğraştırıcı ve uzun bir süreç olmasının yanında FDA Belgesi alınmış ürün Amerika Birleşik Devletleri’nde satış ve pazarlaması yapılmaya uygun hale gelir. Tüm bu işlemlerin karşılığında dünyanın en büyük ve güçlü pazarlarından birinde ticaret imkanı tanır.

Ürün satışı konusunda izin belgesi niteliğinde olmasının yanında FDA Belgesi almış ürün insan sağlığına uygunluğu ve güvence oluşturması sebebi ile satış ve pazarlama aşamasında sertifikasyona sahip olması sebebiyle kolaylık sağlar.

İlginizi Çekebilir: Amazon’da Satış Yapmak