E-ticarette Tedarikçi Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

E-ticaret sektörüne adım atmak isteyen kişiler ya stoklu satış ya da stoksuz satış yöntemi ile ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmektedir. Her iki e-ticaret modelinde de satış yapan kişilerin tedarikçi seçimi yapmaya özen göstermesi gerekir. Çünkü e-ticarette tedarikçi seçimi aslına bakıldığında bir markanın e-ticarette başarılı olup olmayacağını belirleyen bir süreçtir.

E-ticarette Tedarikçi Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey adlı bu yazımızda sizlere tedarikçi seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken şeyler hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve e-ticaret firmanız için tedarikçi seçimini nasıl yapabileceğinize karar verebilirsiniz.

Ürün Çeşitliliği

E-ticarette tedarikçi seçimi yaparken markaların ilk göz önünde bulundurması gereken unsur tedarikçilerin ürün çeşitliliği olmalıdır. Çünkü bir tedarikçinin elinde ne kadar fazla ürün çeşidi bulunursa markaların sattıkları ürün ve hizmetleri geliştirmeleri o kadar hızlanmaktadır.

Bu nedenle e-ticarette tedarikçi seçimi yaparken işletmeler görüştüğü tedarikçilerin ürünleri ve ürün çeşitlilikleri hakkında bilgi almalı ve bunları göz önünde bulundurarak hareket etmelidir.

Ürün Stokları

E-ticarette tedarikçi seçerken markaların ürün çeşitliliği ile beraber ürün stoklarını da göz önünde bulundurması gerekir. Çünkü bir tedarikçinin ürün çeşitliliği ne kadar çok olsa da ürün stokları belirli konularda yetersiz kalabilir. Bu nedenle tedarikçi seçimi yapacak olan her işletmenin ürün çeşitliliği ile beraber ürün stoklarını da göz önünde bulundurarak hareket etmesi önemlidir.

Ürün Fiyatları

Bir tedarikçinin ürün çeşitliliği ne kadar fazla olursa olsun tedarikçinizin ürün fiyatları uygun değilse bu ürünlerinizi pahalıya almanıza neden olacaktır. Bu durum da e-ticarette karlılığınızı azaltan en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle e-ticarette tedarikçi seçimi yaparken markaların ürün çeşitliliği kadar ürün fiyatlarını da göz önünde bulundurması gerekmektedir.

E-ticarete Olan Yetkinlik

E-ticarette tedarikçi seçimi yaparken her markanın bu konuda yetkin tecrübeye sahip olan kişiler ile çalışmaya özen göstermesi gerekmektedir. Çünkü bir tedarikçi e-ticaret süreçlerine ne kadar hakimse marklar ile iletişime geçmesi ve süreçleri yönetmesi o kadar kolaylaşmaktadır. Bu nedenle ürünlerini stoklu almak ya da dropshipping yapmak isteyen her markanın çalışacağı tedarikçiyi seçerken e-ticaret sektöründe yetkin olup olmadığını önemsemesi gerekmektedir.

Sizlerde bir tedarikçi seçerek çalışmaya başlamadan önce markanızın geleceği için e-ticarete olan yetkinliği göz önünde bulundurarak karşılaştırma yapabilir ve en doğru tedarikçi seçimini yapabilirsiniz.

Sizinle Olan İletişimi

E-ticaret tedarikçileri arasında karşılaştırma yaparken markanızın sürekli çalışabileceği tedarikçilere ulaşabilmeniz oldukça önemlidir. Aksi halde markanız için doğru tedarikçi seçimi yapamazsanız çalışacağınız kişiden alacağınız verim oldukça düşecektir. Bu nedenle tedarikçiler ile konuşurken size karşı olan iletişimi ve üslubunu göz önünde bulundurarak hareket edebilirsiniz. Böylece sürekli çalışacağınız tedarikçileri daha kolay bulabilir ve iş birliğinizin sonlanmasını engelleyebilirsiniz.

Referanslar

E-ticarette tedarikçi seçimi yaparken görüşeceğiniz tedarikçilerin daha önce çalıştığı markaları tespit etmeniz oldukça önemlidir. Bu markalar ile yapacağınız görüşmelerde de tedarikçi ile olan çalışmalarının ne kadar başarılı olduğunu tespit etmeniz gerekecektir. Bu nedenle tedarikçi görüşmeleri esnasında görüştüğünüz kişilerden referanslarını isteyebilirsiniz ve ilgili referanslar ile de görüşebilirsiniz.

Trend Takibi

Her sektörde olduğu gibi e-ticaret sektöründe de trendler sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Bu noktada e-ticaret firmalarının doğru ürünleri satabilmesi ve değişen trendlere ayak uydurabilmesi için tedarikçi seçimi etkin rol oynamaktadır.

Bu nedenle e-ticarette tedarikçi seçimi yapmak isteyen markaların tedarikçiler ile görüşürken e-ticaret sektöründeki yenilikleri takip edip etmediklerine karar vermesi gerekmektedir. Böylece doğru tedarikçi seçimi yapmanız kolaylaşacaktır.