E-ticarette Başarısızlık Nedenleri

E-ticaret sektörü dinamikleri ve süreçleri fazla olan sektörler arasında yer alıyor. Bu nedenle e-ticaret firmalarının başarılı olması için bu dinamikleri ve süreçleri göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekiyor aksi halde işletmeler e-ticaret sektöründe başarısız olabiliyor.

E-ticaret sektörüne giren ve internetten satış yapmaya başlayan işletmelerin hepsinin e-ticarette başarısız olmaktan korktuğunu söylemek mümkün. Çünkü hiç kimse yaptığı yatırımın boşa gitmesini istemiyor. Bu yüzden işletmelerin birçok noktaya dikkat ediyor.

E-ticarette Başarısızlık Nedenleri adlı bu yazımızda e-ticaret firmalarının başarısız olmalarındaki nedenler hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve e-ticaret hatalarını yapmaktan kaçınarak e-ticarette başarılı olabilirsiniz.

İş Planı Hazırlamamak

E-ticarette başarısızlık nedenleri arasında gösterebileceğimiz ilk neden iş planı hazırlamamak olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü e-ticaret iş planları markaların e-ticaret sektöründe nasıl adım atacaklarını ve e-ticaret süreçlerini nasıl yöneteceklerini belirledikleri bir rehber niteliği taşıyor.

E-ticarette başarısız olmak istemeyen işletmelerin iş planı hazırlamaya önem vermesi oldukça önemlidir. İş planları ile markalar e-ticaret sitesi kurma, ürün ve tedarikçi seçimi, dijital pazarlama gibi birçok süreci planlayarak hareket edebilmektedir ve böylece e-ticaret sektöründe işletmeler sağlam adımlar atarak sektörde başarılı olabilmektedir.

Sizler de e-ticarette başarısız olmak istemiyorsanız işinizi kurmadan önce bir iş planı hazırlamaya önem vermelisiniz.

Yanlış E-ticaret Sitesi Kurma Yöntemidir

E-ticarette başarısızlık sorununa yol açan etkenlerden bir diğeri de e-ticaret sitesi kurma yöntemidir. 

  • Açık kaynak kodlu yazılım
  • Hazır e-ticaret alt yapısı
  • E-ticaret sitesi yazdırma

Yöntemleri e-ticaret sitesi kurmak isteyen işletmelerin kullandığı yöntemlerdir. Örneğin; Açık kaynak kodlu yazılımlar her ne kadar ücretsiz olarak kullanılsa da modül, yazılım ve geliştirme masrafları markaların sermayelerini harcamalarına neden oluyor. E-ticaret sitesi yazdırma yöntemi markaların bir proje dahilinde sitelerini hayata geçirdikleri yöntem olduğu için hem sermaye hem de zaman kaybına neden oluyor.

Bu tür nedenlerden dolayı birçok işletme e-ticaret yapmaya başlamadan sektörden vazgeçiyor ve bu nedenle e-ticarette başarısız oluyor. E-ticarette başarılı olmak isteyen işletmeler ise daha çok hazır e-ticaret paketlerini tercih ediyor. Siz de e-ticarette başarılı olmak için hazır e-ticaret paketleri ile sitenizi kurabilir ve anında internetten satışa başlayabilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Tasarımı

E-ticaret sitesi tasarımı da e-ticarette başarısızlık sorununa yol açabilecek unsurlar arasındadır. Genellikle internetten alışveriş yapmak isteyen kişiler güvenilir e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. E-ticaret sitesi kişilere güven vermediğinde ise müşteriler sitenizden alışveriş yapmamaktadır. Bu da e-ticarette başarısız olmanıza neden olacak unsurlar arasındadır.

Yanlış Tedarikçi Seçimi

E-ticarette başarısız olan kişi ve işletmelerin başarısızlık nedenlerinden birisi de yanlış tedarikçi seçimidir. Çünkü tedarikçi seçimini doğru bir şekilde yapmayan kişi ve işletmeler;

  • Ürün tedarik süreci
  • Ürün fiyatları
  • Ürün teslimat süreci
  • Stok yönetimi
  • Sipariş yönetimi

Gibi konularda problemler yaşayabilmektedir. Bu da işletmelerin e-ticaret süreçlerini başarısız bir şekilde yönetmesine ve satışlarının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu yüzden e-ticarette başarısız olmak istemeyen işletmelerin tedarikçi seçimlerini doğru bir şekilde yapması ve tedarikçi seçimi yapmadan önce araştırmalar yapması gerekmektedir.

Müşteri Memnuniyetini Önemsememek

E-ticarette başarının asıl etkeni aslına bakıldığında müşterilerdir. Çünkü sattığınız ürünler ne kadar güzel olsa da doğru müşteri kitlesine ulaşmadığınız takdir ürün satışlarınız artış göstermeyecektir. Bununla beraber ulaştığınız hedef kitlenizin iyi bir alışveriş deneyimi yaşamaması da markanızdan alışveriş yapılmamasına neden olacaktır.

Bu yüzden e-ticaret sektöründe başarılı olmak isteyen her işletmenin müşteri memnuniyetini önemsemesi ve müşterilerinin iyi bir deneyim yaşaması için süreç yönetimini iyi bir şekilde yapması gerekmektedir.