E-ticaret ve Sosyal Medya İlişkisi

E-ticaret ile internetten satış yapan işletmelerin genellikle ürün, hizmet ve kampanya tanıtımlarını Instagram, Facebook, Twitter, Tiktok ve Youtube gibi sosyal medya platformlarını kullanarak yaptığını görürsünüz.

Dijital pazarlama çalışmaları için işletmeler tarafından en çok tercih edilen sosyal medya platformları e-ticaret firmaları için de oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret firmaları sosyal medya platformları sayesinde satışlarını daha kolay bir şekilde arttırmaktadır. Bunun yanı sıra sosyal medya ve e-ticaret ilişkisi yalnızca satış arttırmak ile kalmayıp oldukça genişlemiştir.

E-ticaret ve Sosyal Medya İlişkisi adlı bu yazımızda sizlere e-ticaret ve sosyal medya ilişkisi hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve e-ticaret firmanız için sosyal medya platformlarının neden önemli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanım Oranları Artıyor

Araştırma şirketleri tarafından yürütülen çalışmalar her saniyede yaklaşık 14 tane kişinin sosyal medya platformlarına üye olduğunu gösteriyor. Yani kısacası sosyal medya kullanım oranı hem ülkemizde hem de dünyada hızlı bir şekilde artış gösteriyor.

Sosyal medya kullanımın artış göstermesi dijital pazarlama faaliyetlerini sosyal medya platformları üzerinden yürüten işletmelerin hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Sosyal medyada yürütülen iletişim ve reklam çalışmaları sayesinde e-ticaret firmaları hedef kitlesini de daha kolay bir şekilde geliştiriyor ve böylece işletmeler satışlarını hızlıca arttırıyor.

Sosyal Medya ile Müşterilere Güven Vermeniz Oldukça Kolay

E-ticaret ve sosyal medya ilişkisi dendiği zaman ilk akla gelenlerden birisi de müşteri güveni. Günümüzde birçok e-ticaret firması sosyal medya platformlarını müşterilerine güvenmek vermek için düzenli bir şekilde kullanıyor. Böylece kişiler takipçilerine ve ulaştıkları hedef kitlelerine güven vererek sitelerinden alışveriş yapma ihtimallerini arttırıyor.

Sizler de sosyal medyada düzenli ve profesyonel bir iletişim yürüterek hedef kitlenizdeki kişilerin firmanıza güvenmesini sağlayabilir ve böylece satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Rakipleriniz ile Rekabetiniz Kolaylaşıyor

E-ticaret ve sosyal medya ilişkinin önemli olduğu bir konu da rekabettir. Artık sosyal medya kullanımından pay almak ve satışlarını arttırmak isteyen her işletme sosyal medya üzerinden dijital pazarlama çalışmaları yürütmektedir. Rakipleri ile rekabete girebilmek ve satışlarını arttırmak isteyen işletmelerin bu nedenle sosyal medya platformlarına önem vermesi gerekmektedir.

Siz de profesyonel bir sosyal medya stratejisi hazırlayarak dijital pazarlama çalışmaları yapabilir ve böylece rakiplerinizin önüne geçerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

E-ticaret Sitenize Trafik Çekebilirsiniz

E-ticaret firmaları için sosyal medya platformlarının önemli olduğu bir diğer konu da e-ticaret sitesi ziyaretçileridir. Genellikle e-ticaret firmaları sosyal medya platformlarının özelliklerini kullanarak ürün, hizmet ve kampanyalarını platformda daha kolay bir şekilde tanıtmaktadır. Bağlantı paylaşma yöntemleri sayesinde işletmeler sosyal medya gönderileri içinde ürün, hizmet ve kampanya bağlantısı paylaşabilmektedir. Bu da e-ticaret firmalarının sosyal medya platformları üzerinden sitelerine ziyaretçi çekmelerini kolaylaştırmaktadır.

Analiz Yaparak Pazarlama Stratejinizi Geliştirebilirsiniz

E-ticaret ve sosyal medya ilişkisi içerisinde önemli olan bir diğer konu da analiz süreçleridir. Çünkü sosyal medya platformlarında yer alan özelliklerden birisi olan analizler işletmelerin pazarlama stratejilerini geliştirmelerine olanak sağlamaktadır.

Sosyal medya platformları neredeyse hepsinde işletme hesabı açabilirsiniz. İşletme hesabı sayesinde;

  • Hedef kitle analizi
  • Gönderi analizi
  • Takipçi analizi
  • Beğeni ve etkileşim analizi
  • Reklam raporları

Gibi birçok ek özelliğe ulaşabilirsiniz. Bu özellikleri iyi bir şekilde inceleyerek ve analiz ederek sizler de hedef kitlenizde yer alan kişilerin ne tür özellikleri olduğunu görebilir ve hedef kitlenizin en çok ne tür içeriklerle etkileşime geçtiğini tespit edebilirsiniz. Sosyal medya analizleri sayesinde e-ticaret sitenizin satışlarını arttıracak aksiyonlar alabilirsiniz.