E-ticaret Sitleri İçin Mobil Uygulama Geliştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren markalar son dönemlerde işletmelerini mobil platformlara taşımak için mobil uygulama geliştiriyor. E-ticaret siteleri için Mobil uygulamalar geliştirmek markaların telefon ve tablet kullanan kişilere daha kolay ulaşıyor ve satışlarını artırıyor.

Telefon ve tablet kullanımının son dönemlerde artması da e-ticaret firmalarının mobil uygulama geliştirerek satışlarını artırmasını sağlıyor. Fakat E-ticaret Sitleri İçin Mobil Uygulama geliştirirken dikkat edilmesi gereken belirli noktalar bulunuyor.

E-ticaret Sitleri İçin Mobil Uygulama Geliştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı bu yazımızda e-ticarette mobil uygulama geliştirirken neleri önemsemeniz gerektiği hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve Mobil uygulamanızı daha profesyonel bir şekilde geliştirerek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Rakiplerinizin Çalışmalarına Göz Atın

E-ticaret Sitleri İçin Mobil Uygulama Geliştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında ilk sırada her zaman olduğu gibi rakipler bulunuyor. Çünkü bazı firmalar kendileri için mobil uygulama geliştirirken bazıları ise geliştirmiyor.

Aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz rakiplerinizin de bir mobil uygulamasının bulunması bu noktada yeni fikirlere ulaşmanızı ve mobil uygulamanızı nasıl geliştireceğinize karar vermenizi kolaylaştırıyor. Bu nedenle mobil uygulama geliştirmek isteyen markaların ilk olarak rakiplerini incelemesi ve varsa onların mobil uygulamalarında neler yaptığını göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekiyor.

Temiz Kod Yapısı

E-ticarette mobil uygulama geliştirirken markaların ilk önem vermesi gereken unsur mobil uygulamanın kod yapısıdır. Çünkü mobil uygulama temiz kodlar ile yazıldığı ve geliştirildiği takdirde daha hızlı ve kolay çalışmaktadır. Bu da mobil uygulamanızı kullanan kişilerin uygulama içerisinde daha hızlı hareket etmesini sağlamaktadır.

Kullanıcı Deneyimi

E-ticaret siteleri için mobil uygulama geliştirirken önem verilmesi gereken bir diğer unsur da kullanıcı deneyimidir. Çünkü kullanıcı deneyimini ön planda tutarak geliştirilen mobil uygulamalar markaların satışlarını artırmasını sağlamaktadır. Bu nedenle e-ticarette mobil uygulama geliştirirken kullanıcı deneyimi tasarımcıları ile çalışmaya özen göstermeniz gerekir.

E-ticarette mobil uygulama geliştirecek olan markalar banner ve slider alanlarının kullanımına dikkat etmelidir. Çünkü banner ve slider alanları yoğun bir şekilde kullanıldığında e-ticaret mobil uygulamanız yavaşlamaktadır. Bu da mobil uygulama üzerinden alışveriş yapmak isteyen kişilerin yavaş hareket etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle mobil uygulama geliştirme sürecinde banner ve slider alanlarının kullanımına önem vermeniz gerekir.

Hız ve Güvenlik

E-ticaret siteleri için mobil uygulama geliştirirken önem verilmesi gereken konulardan birisi de hız ve güvenlik olmalıdır. Çünkü internetten alışveriş yapmak isteyen herkes güvenilir ve hızlı bir şekilde alışveriş yapmaya özen göstermektedir. Bu nedenle e-ticaret siteniz için mobil uygulama geliştirirken belirli unsurları göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerekmektedir.

  • İlk olarak mobil uygulamanızın güvenilirliğini artırmak için çalışmalar yapın.
  • Mobil uygulamanızda güvenlik açığı olup olmadığını test edin.
  • SSL Sertifikaları eklemeye özen gösterin.
  • Mobil uygulamanızı hızlandırmak için optimize edilmiş ürün görselleri kullanın.
  • Mobil uygulamanızı temiz bir kod yapısı ile hazırlamaya önem verin.

Böylece mobil uygulamanızın hızlı ve güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlayabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Mobil Uygulamanızı İndirtmeye Teşvik Edin

E-ticaret firmaları için mobil uygulama geliştirme süreçlerini tamamladıktan sonra markaların müşterilerini ve potansiyel müşterilerini mobil uygulamalarını indirmeye teşvik etmesi gerekmektedir. Bu noktada birçok işletme mobil uygulamaları indiren kişilere hediye çeki, puan vb. kampanyalar düzenlemektedir.

Bunun yanı sıra e-ticaret firmaları mobil uygulamalarını indirtmek için mobil uygulamaya özel indirim ve kampanyalar da düzenleyerek mobil uygulama indirme sayısını artırmakta ve böylece müşterilerin daha kolay alışveriş yapmasını sağlamaktadır.