E-ticaret Sitesi Tasarımı Yaparken Önem Vermeniz Gereken Sayfalar

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bir e-ticaret sitesi kurarken site tasarımına önem vermesi oldukça önemlidir. Bir e-ticaret sitesi tasarımı yaparken işletmelerin banner alanlarından sliderlarına, ürün sayfalarından kategori sayfalarına kadar birçok unsuru göz önünde bulundurması gerekmektedir. Çünkü bu tasarımlar sayesinde işletmeler güvenilir bir marka imajı yaratmakta ve böylece satışlarını arttırabilmektedir.

Eticaret sektöründe faaliyet gösteren firmaların bir bölümü bazı sayfaların tasarımına önem verirken bazı e-ticaret firmaları da buna önem vermemektedir. Sayfa tasarımına önem vermeyen e-ticaret firmalarının ise sektörde başarılı olma ihtimali düşmektedir.

E-ticaret Sitesi Tasarımı Yaparken Önem Vermeniz Gereken Sayfalar adlı bu yazımızda sizlere e-ticaret siteleri için önemli olan sayfalar hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de yazımızı inceleyerek e-ticarette önemli olan sayfa türleri ve tasarım özellikleri hakkında bilgi edinebilir ve güvenilir bir marka imajı yaratabilirsiniz.

Hakkımızda Sayfası

E-ticaret Sitesi Tasarımı Yaparken Önem Vermeniz Gereken Sayfalar arasında ilk sırada yer alan ve e-ticaret siteleri için çok önemli olan sayfalardan birisi Hakkımızda Sayfasıdır.

Hakkımızda sayfası genellikle bir işletme hakkında bilgi veren, tarihçesini anlatan, şirket misyon ve vizyonunun bulunduğu sayfaya verilen isimdir. Hakkımızda sayfası tasarımı yaparken;

 • E-ticaret firmaları oluşturdukları metinlerde kurumsal bir dil kullanmaya özen göstermelidir.
 • Şirket içi fotoğraflar ile sayfa tasarımına güvenilirlik kazandırılmalıdır.
 • İşletmeler hakkımızda sayfası tasarımı yaparken kurumsal kimliklerini ( marka, slogan vb. ) yansıtmalıdır.
 • Hakkımızda sayfası metni hazırlanırken tutarlı ve açık ifadelere önem verilmelidir ve abartıdan uzak durulmalıdır.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak hakkımızda sayfası tasarımınızı yapabilir ve işletmenizin profesyonel gözükmesini sağlayabilirsiniz.

İletişim Sayfası

E-ticaret Sitesi Tasarımı Yaparken Önem Vermeniz Gereken Sayfalar arasında bulunan bir diğer sayfa türü de İletişim Sayfasıdır. İletişim sayfaları müşterilerinizin firmanız ile iletişime geçmek istediklerinde sizlere ulaşmak için girdikleri ilk sayfadır. Bu nedenle İletişim sayfası tasarımı profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. İletişim sayfası tasarımı yaparken;

 • Kurumsal kimliğinizi yansıtmanız oldukça önemlidir.
 • İletişim sayfanızda işletmenize yönelik e-mail adresi, ilgili kişilerin e-mail adresleri, iletişim formu, müşteri hizmetleri numarası gibi bilgiler bulunmalıdır.
 • E-ticaret firmanızın sağladığı bir canlı destek hizmeti bulunuyorsa canlı destek hattına yönlendirmeler de bu sayfa içerisinde yer almalıdır.

Sizler de bu unsurları göz önünde bulundurarak iletişim sayfası tasarımınızı yapabilir ve müşterilerinizin sizlerle iletişime geçmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Ürün ve Kategori Sayfaları

E-ticaret sitesi tasarımı yapmak isteyen kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken sayfalardan biri de ürün ve kategori sayfalarıdır. Çünkü müşterilerin ürünleriniz ile temas ettiği ilk alan ürün ve kategori sayfalarıdır. Ürün ve kategori sayfası tasarımı yaparken;

 • Yüksek çözünürlükte görseller kullanılması oldukça önemlidir.
 • Bu sayfalarda kullanılacak metinlerin puntoları ve yazı tipleri aynı olmalıdır.
 • Ürün ismi sayfalarda net bir şekilde görünmelidir.
 • Sayfalar seoya uygun bir şekilde tasarlanmalıdır.
 • Ürün fiyatları doğru bir şekilde girilmelidir.
 • Kullanıcı deneyimi ön planda tutulmalıdır

Sizler ürün ve kategori sayfalarınızı tasarlarken bu önemli unsurları göz önünde bulundurmalısınız.

Sık Sorulan Sorular Sayfası

Sık sorulan sorular sayfası, e-ticaret siteleri için en önemli sayfalardan birisidir. Çünkü işletmenizin çalışma koşulları hakkında bilgi almak isteyen birçok kişi ilk olarak bu sayfaları ziyaret etmektedir. Sık sorulan sorular sayfası hazırlarken;

 • Tüketicilerin sorularının yoğunlaştığı konularda cevaplar vermeniz gerekmektedir.
 • Kargo ve teslimat süreçleri ile ilgili sorular ve cevapları bu sayfada da yer almalıdır.
 • İptal, iade ve değişim süreçlerinizi anlatan sorulara sık sorulan sorular sayfasında yer vermeniz oldukça önemlidir.
 • Firmanızın çalışma koşulları ve saatleri ile ilgili temel bilgiler bu sayfada yer almalıdır.

Sık sorulan sorular sayfanızı sizler de bu bilgiler eşliğinde düzenleyebilir ve müşterilerinizin belirli konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Ödeme Sayfası Tasarımı

Eticaret sitesi tasarımı yapacak olan kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken sayfalardan biri de ödeme sayfası tasarımıdır. Çünkü günümüzde e-ticaret sitelerinden alışveriş yapacak kişilerin büyük bölümü ödeme sayfaları güven vermediği takdirde alışveriş yapmayı reddetmektedir. Bu nedenle ödeme sayfası tasarımı yaparken;

 • İşletmeler kurumsal kimliklerini yansıtmaya özen göstermelidir.
 • Ürün fiyatları ve kargo ücretleri bu sayfada net bir şekilde yer almalıdır.
 • 3D Secure yöntemi ile alışveriş sağlanmalıdır.
 • SSL Sertifikası varsa Güven Damganız ile ilgili bilgiler bu sayfada yer almalıdır.

Bunları göz önünde bulundurarak ödeme sayfası tasarımı yapabilir ve e-ticaret sitenizden yaptığınız satışları arttırabilirsiniz.