E-ticaret Siteniz İçin Kullanabileceğiniz Seo Sıra Bulucu Araçları

E-ticaret sitenizin arama motorları tarafından daha kolay taranmasına ve daha hızlı indexlenmesine yönelik yaptığınız çalışmalara SEO çalışmaları adı verilmektedir. SEO çalışmaları genellikle;

 • Anahtar kelime analizi ve seçimi
 • İçerik oluşturma ve içerik optimizasyonu
 • Sayfa optimizasyonu
 • Görsel optimizasyonu
 • Site içi seo çalışmaları ( Kod yapısı, ara yüz tasarımı, görsel seçimi, başlıklar, site hızlandırma çalışmaları )
 • Site dışı seo çalışmaları ( backlink )
 • Hız optimizasyonu
 • Mobil uyumluluk

Vb. birçok çalışmayı kapsamaktadır. Bu çalışmaları doğru bir şekilde yapan e-ticaret sitelerinin seo anahtar kelimelerinde ise yükseldiği ve Google’da ilk sayfaya çıktığı görülmektedir.

SEO Çalışmaları yapan e-ticaret firmaları genellikle anahtar kelimelerini takip edebilmek ve konumlarını tespit edebilmek için seo sıra bulucu araçlarını kullanmaktadır.

SEO Sıra Bulucu Nedir?

SEO Sıra Bulucu, internet sitenizin belirlediğiniz anahtar kelimelerdeki Google sırlamalarını bulmanızı sağlayan araçlara verilen isimdir. Genellikle seo sıra bulucular Google’da yer alan ilk 10 sayfayı taramakta ve internet sitenizin ilgili anahtar kelimede hangi sırada olduğunuzu sizlere sunmaktadır.

Ahrefs

SEO çalışmaları yapmak isteyen kişi ve işletmeler tarafından en çok kullanılan SEO araçlarından birisi olan Ahrefs’in ücretsiz ve ücretli sürümlerinde hangi anahtar kelimede hangi sırada yer aldığını görmeniz mümkündür.

Ahrefs’ten Google sıralamanızı bulmak için ilk olarak e-ticaret sitenizi proje olarak eklemeniz gerekmektedir. Siteniz tarandıktan sonra panelde organik anahtar kelimelere tıklayarak pozisyon bölümünden anahtar kelimelerinizin sırasını bulabilirsiniz.

Semrush

SEO analiz araçları arasında yer alan Semrush, e-ticaret siteniz için keyword analizi, backlink analizi, reklam analizi vb. çalışmalarını yapabileceğiniz bir araçtır. Bununla beraber e-ticaret sitenizin seo sıralamalarını, Semrush üzerinden bulmanız da mümkündür. Semrush üzerinden anahtar kelime sıralamanızı bulmak için

 • İlk olarak SemRush hesabını açın.
 • Sol panelde bulunan Organik Research bölümüne tıklayın.
 • Araştırma yapmak istediğiniz site adını girin.

Ardından SemRush size organik anahtar kelimelerinizi gösterecektir. Anahtar kelimelerin pozisyonu, arama hacmi ve trafik gibi bilgileri de sizler de paylaşılacaktır. Semrush ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız paylaşılan organik anahtar kelime sayısının düşük olduğunu bilmeniz oldukça önemlidir. Daha fazla anahtar kelime sıralamasını takip etmek istiyorsanız sizler de ücretli plana geçebilirsiniz.

Google Search Console

Google tarafından geliştirilen ve internet sitesi sahibi olan kişilerin kullanabileceği Google Search Console da seo sıralamalarınızı görebileceğiniz bir araçtır. Search console üzerinden sıralama takibi yapmak için ;

 • Search Console’a giriş yapın.
 • Search Console bölümlerinden olan Performans bölümüne tıklayın.
 • Üst bölümde yer alan Ortalama Konumu aktif edin.

Bu adımları tamamlayarak sizler de trafik alan anahtar kelimelerinizin seo sıralamalarını görebilirsiniz. Bununla beraber Ortalama TO bölümü de aktif ederek tıklama ile sonuçlanan gösterimlerin yüzdelerini de ölçümleyebilirsiniz.

SERP Watcher

E-ticaret Siteniz İçin Kullanabileceğiniz Seo Sıra Bulucu Araçlar arasında yer alan SERP Watcher, oldukça kapsamlı bir hizmet sunan araçlardan birisidir. SEO Sıra bulucular arasında bulunan bu program sayesinde e-ticaret firmaları anahtar kelimelerindeki değişimleri günlük olarak takip edebilmektedir. Bununla beraber işletmeler e-ticaret sitelerinin seo raporlarına da kolayca ulaşabilmektedir.

Ücretli seo sıralama araçlarından olan SERP Watcher basic, premium ve Agency paketleri dahilinde kullanıma sunulmaktadır. Paket içeriklerinde ise takip edebileceğiniz anahtar kelime sayıları farklılık göstermektedir. Basic planda 200, Premium planda 700 ve Agency planında ise 1500 anahtar kelimenin sıralamasını takip edebilmeniz mümkündür.

Sizler de Profesyonel seo çalışmaları yapmak istiyorsanız e-ticaret sitenizin anahtar kelimelerini takip edebilmek için SERP Watcher’ı kullanabilirsiniz.