E-ticaret Siteleri İçin İlkbahar Sezonu Tavsiyeleri

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan markaların hazırlanması gereken dört büyük sezon bulunmaktadır.

 • İlkbahar
 • Yaz
 • Sonbahar
 • Kış

E-ticaret sezonları olarak bilinmektedir. E-ticaret firmaları her sezona farklı bir şekilde hazırlanmalıdır. Çünkü e-ticaret sezonlarında satılan ürün ve hizmetler sürekli olarak farklılık göstermektedir.

İlkbahar sezonu e-ticaret sektöründe önemli olan mevsimlerden birisidir. Çünkü bu dönemde e-ticaret firmalarının düzenleyebileceği birçok kampanya ve satabileceği birçok ürün çeşidi bulunmaktadır. Bu döneme iyi ve planlı bir şekilde hazırlanan e-ticaret firmaları da e-ticarette daha fazla başarılı olabilmektedir.

E-ticaret Siteleri İçin İlkbahar Tavsiyeleri adlı bu yazımızda e-ticaret sitenizi ilkbahar sezonuna hazırlayabileceğiniz birçok öneriyi sizinle paylaşacağız. Siz de yazımızı inceleyebilir ve önerilerimize kulak vererek ilkbahar hazırlığınızı yapabilir ve e-ticarette başarılı olabilirsiniz.

E-ticaret Sitenizde İlkbaharda Satılacak Ürünler Bulun

E-ticaret sektöründeki işletmelerin e-ticaret sezonlarında sattığı ürünlerin farklılık gösterdiğini sizlerle paylaşmıştır. Örneğin; tekstil sektöründe faaliyet gösteren e-ticaret firmaları kış döneminde daha kalın ve kışlık ürünler satarken ilkbahar sezonunda daha ince ürünler satmaktadır.

E-ticaret sektöründeki işletmeler bu nedenle e-ticaret sezonlarına göre farklılaşan ürün ve hizmetleri iyi bir şekilde tespit etmelidir. Bunları e-ticaret sitelerine ekleyerek markalar e-ticaret sezonlarına göre depolarını güncelleyebilmekte ve satışlarını arttırabilmektedir.

E-ticaret Siteniz İçin Kampanyalar Düzenleyin

E-ticaret sektöründeki markaların sattıkları ürünler e-ticaret sezonlarına göre farklılık gösterdiği için bu noktada markaların önem vermesi gereken süreçlerden birisi de e-ticaret kampanyaları olmalıdır. Çünkü kış sezonunda satılan ürünlerin bu sezonda tüketilmesi ve e-ticarette ilkbahar sezonuna geçerken elinizde olmaması gerekir. Aksi halde markanızın stokları artış gösterecek ve ilgili ürünler popülerliğini kaybedeceği için firmanız zarara uğrayacaktır.

Sezon geçişlerinde bu nedenlerden dolayı e-ticaret firmaları;

 • 3 AL 2 Öde
 • X TL Üzeri Alışverişlerde %10 İndirim
 • Y TL Üzeri Alışverişlerde 5 TL İndirim
 • Sepette %10 İndirim

Gibi kampanya türlerinden yararlanarak e-ticarette ilkbahar sezonuna geçerken indirimli ürün satışı yapmakta ve satışlarını arttırma fırsatı yakalamaktadır.

Reklam ve Tanıtım Çalışmaları Yapın

E-ticarette ilkbahar sezonuna hazırlanacak olan işletmelerin yapabileceği çalışmalar arasında reklam ve tanıtım çalışmaları da yer alıyor. Çünkü reklam ve tanıtım çalışmaları sayesinde e-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşarak ürün satışlarını arttırıyor. Bu noktada e-ticaret firmaları yeni gelen ürünleri ya da düzenledikleri kampanyalar için çalışmalar yapmaya önem veriyor.

 • Sosyal Medya Reklamları
 • Arama Motoru Reklamları
 • Influencer Marketing Çalışmaları
 • SEO Çalışması

Gibi dijital pazarlama yöntemleri e-ticarette ilkbahar sezonuna hazırlanırken markaların kullandığı yöntemler arasında yer alıyor. Siz de markanızın e-ticarette ilkbahar satışlarını arttırmak için bu tür çalışmalar yapabilirsiniz. Böylece hedef kitlenize ulaşabilir ve amaçlarınıza ulaşabilirsiniz.

Ürünlerinizi Öne Çıkarın

E-ticarette ilkbahar sezonunda her markanın yeni tedarik ettiği ürünler bulunmaktadır. Çünkü işletmeler kış aylarında sattıkları ürünlerin büyük bölümü ilkbaharda satamamaktadır. E-ticaret firmaları ilkbahar sezonuna hazırlanırken de bu ürün ve hizmetleri ön plana çıkarmayı hedeflemektedir.

 • E-ticaret sitenizin banner ve slider alanlarına yeni tedarik ettiğiniz ürünleri koyun.
 • Sitenizin satışlarını arttırmak için sosyal medya platformlarında bu ürün ve hizmetleri paylaşmaya önem verin.
 • Markanızın site renklerini ferah ve ilkbahara uyumlu bir şekilde güncellemeye özen gösterin.

Bu tür çalışmalar yaparak e-ticaret firmanızın ilkbahar sezonu için tedarik ettiği ürün ve hizmetleri sitenizde ön plana çıkarabilirsiniz. Sitenizde ürün ve hizmetlerinizi ön plana çıkararak bunları hedef kitlenize daha kolay bir şekilde ulaştırabilir ve e-ticarette ilkbahar satışlarını arttırabilirsiniz.