E-ticaret Kavramları ve Anlamları

E-ticaret ile internetten satış yaparken birçok kavram ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu kavramlar hakkında bilgi sahibi olmanız ise e-ticaret sektörünü daha kolay bir şekilde anlamanıza olanak sağlamaktadır. İlk dönemlerde e-ticaret kavramları sizlere oldukça yabancı geliyor olsa da bu kavramları sürekli olarak kullanmanız kendinizi geliştirmenizi ve kavramlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

E-ticaret Kavramları ve Anlamları adlı bu yazımızda e-ticaret sektöründe karşınıza çıkabilecek kavramlar hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve böylece e-ticaret terimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

E-ticaret Nedir

E-ticaret ya da bilinen bir diğer adıyla elektronik ticareti kişilerin ürün ve hizmetlerini internet üzerinden sattığı ticari faaliyete verilen isimdir. Kişiler internetten satış yapabilmek için kendilerine ait bir e-ticaret sitesi açmakta ya da aracılık faaliyeti veren pazaryeri platformlarında mağaza açarak internetten satışa başlamaktadır.

B2B (Business To Business) Nedir

E-ticaret kavramları dendiğinde herkesin en çok karşılaştığı kavramlar arasında yer alabilecek kavramlardan birisi de B2B yani Business to Business kavramıdır. Business to Business işletmeden işletmeye satış anlamına gelmektedir. Yani bu yöntem ile e-ticaret yapacak olan kişiler işletmelerken bu işletmelerin ürün ve hizmetlerini satın alanlar da işletmelerdir.

B2C (Business to Consumer) Nedir

Business to Consumer, bilinen kısaltması ile B2C, işletmeden tüketiciye satış anlamına gelen bir kelimedir. Bir e-ticaret iş modeli olan B2C’de bir ürün ve hizmeti satan kişiler işletmeler iken bu ürün ve hizmeti alan kişiler ise son tüketicilerdir.

C2C (Consumer to Consumer) Nedir

Hayatımıza yeni yeni giren e-ticaret kavramları arasında yer alan C2C kavramı, consumer to consumer anlamına gelmektedir. B2B, B2C gibi bir e-ticaret iş modeli olan C2C’de de bir ürün ve hizmeti satan kişiler tüketicilerken satılan ürün ve hizmetleri satın alan kişiler de son tüketicilerdir. Genellikle ikinci el ürün satışı yapılan platformlarda bu e-ticaret iş modeli kullanılmaktadır.

E-ticaret Alt Yapısı Nedir

E-ticaret sitesi kurarak internetten ürün ve hizmet satmak isteyen kişilerin en çok karşılaştığı e-ticaret kavramlarından birisi de e-ticaret alt yapısı kavramıdır. E-ticaret altyapısı işletmelerin hazır yazılımlar kullanarak kendilerine ait bir e-ticaret sitesini daha kolay ve hızlı bir şekilde kurmalarını sağlayan yazılımlara verilen isimdir.

E-ticaret altyapısı çoğu zaman hazır e-ticaret paketleri halinde satılmaktadır. Her e-ticaret paketinin içerisinde ise işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayacak farklı özellikler bulunmaktadır. Bu nedenle hazır e-ticaret alt yapıları çoğu zaman farklı paketler ve paket ücretleri ile satışa sunulmaktadır.

E-ihracat Nedir

E-ticaret sektörüne yakından ilgi duyan kişilerin bildiği e-ticaret kavramlarından birisi olan e-ihracat kavramı, ürün ve hizmetlerini kendilerine ait bir sanal mağaza açarak ya da pazaryeri platformları üzerinde sergileyerek işletmelerin yurtdışına sattığı satış yöntemine verilen isimdir. Yani e-ihracat ürün ve hizmetlerin yurtdışına satıldığı satış yöntemidir.

Dropshipping Nedir

En çok merak edilen e-ticaret kavramları arasında yer alan bir diğer kavram da dropshippingdir. Dropshipping bir diğer anlamıyla stoksuz e-ticaret, internetten ürün ve hizmet satmak isteyen kişi ve işletmelerin herhangi bir ürün stoğu yapmadan internetten satış yaptığı e-ticaret modeline verilen isimdir.

İşletmeler genellikle bir ürün satışı yapan tedarikçiler ile anlaşma yapmakta ve onların ürün ve hizmetlerini kendi e-ticaret sitelerinde sergileyerek satış yapmaktadır. İşletmeler dropshipping metodu ile internetten ürün satmak için ise tedarikçilerin ürün ve hizmetlerine yönelik bilgilerinin bulunduğu XML’leri almakta ve bunları kendi sitelerine entegre ederek internetten satış yapmaya başlamaktadır.