E-ticaret Firmalarının Kullanması Gereken Instagram Özellikleri

E-ticaret sektörüne adım atan ve internetten satış yapan her işletmenin dijital pazarlama çalışmaları yapması oldukça önemlidir. Çünkü dijital pazarlama ile markalar hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşır, ürün ve hizmetlerini tanıtarak daha fazla satış yapar. İşletmeler sürekli olarak farklı stratejiler geliştirir ve sosyal medya platformlarına ağırlık verir.

İnstagram’da internetten ürün satan işletmelerin önem verdiği sosyal medya platformlarından birisidir ve işletmeler bu platform üzerinden farklı stratejiler geliştirerek hedeflerine ulaşmayı amaçlar.

Genellikle markalar instagram üzerinden dijital pazarlama stratejileri yürütürken birçok Instagram özelliğinden yararlanır ve böylece takipçilerine güven vererek hedeflerine daha kolay bir şekilde ulaşır.

E-ticaret sitelerinin kullanması gereken Instagram özellikleri adlı bu yazımızda sizlere birçok Instagram özelliği hakkında bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve Instagram özellikleri hakkında bilgi edinerek bu özellikleri kullanabilirsiniz. Böylece hem dijital pazarlama stratejilerinizi güçlendirebilir hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

İlgili içerik; Instagram’dan Satış Yapmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Instagram Hikayeler Özelliği

İnstagramın en çok sevilen özelliklerinden birisi olan hikayeler özelliği, Snapchat’e rakip olarak kullanıma sunulan bir özelliktir. Instagram hikayeler özelliğini kullanan işletmeler 15 saniyelik video ve görsel paylaşımı yapabiliyor. Yapılan paylaşımlarda 24 saat sonra kayboluyor.

İnstagram hikayeler özelliğinde kullanıcıların etkileşimini arttıracak birçok özellik olduğu için e-ticaret firmaları tarafından bu özellik oldukça çok kullanılıyor

Hikayeler özelliği ile markalar etkileşim oranının yanı sıra e-ticaret sitelerinin ürünlerini, hizmetlerini ve kampanyalarını da kolay bir şekilde tanıtarak e-ticaret sitelerine trafik çekebiliyor ve böylece markalar hem satışlarını hem de trafik oranlarını artırabilir. Bu nedenle rekabetçi bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmek isteyen her işletmenin Instagram hikayeler özelliğini kullanmaya özen göstermesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir ; Instagram’da Reklam Vermek

Instagram Reels

Instagram reels, instagramın tik toka rakip olarak çıkardığı ve piyasaya sunduğu özelliklerden birisidir. Kullanıcılar bu özellik ile 15-30 saniye arasındaki videolarını çekebilmekte ve hem Instagram reelste hem de profillerinde paylaşabilmektir. 

Efektten müziğe , sesten remikslemeye kadar birçok özelliği bulunan Instagram reels videolarına olan ilgi her geçen gün artmaktadır ve Instagram reels videolarını daha fazla ön plana çıkarmayı tercih etmektedir. Bu da hedef kitlelerine ulaşmak ve daha fazla satış yapmak isteyen her işletmenin Instagram özellikleri içinde yer alan reels özelliğini daha fazla kullanmasına yardımcı olmaktadır. Sizler de Instagram’da daha fazla etkileşim almak ve amaçlarınıza ulaşmak istiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz.

Instagram Shop

Her e-ticaret firmasının kullanmadı gereken Instagram özelliklerinden birisi olan Instagram shop özelliği, ınstagram profilinizde e-ticaret sitenizde yer alan ürünleri sergileyebileceğiniz ve ürünlerinizi paylaşımlarında etiketleyebileceğiniz özelliklerden birisidir. Instagram shop özelliği ile işletmeler e-ticaret sitelerine ziyaret çekmenin yanı sıra ürün ve hizmetlerini de daha kolay tanıtmaktadır.

Bu nedenle Instagram’da satış arttırmak isteyen her işletmenin bu özelliği kullanmaya özen göstermesi gerekmektedir.

Instagram Canlı Yayın Özelliği

İnstagram ile hede kitlesine ulaşmak isteyen her markanın kullanması gereken bir diğer ınstagram özelliği de canlı yayınlardır. İnstagram canlı yayınları markaların takipçileri ile gerçek zamanlı görüşmesini sağlayan ve onları da yayına davet ederek etkileşim kurmalarına olanak tanıyan bir ınstagram özelliğidir.

Genellikle markalar Instagram canlı yayın özelliği ile güçlü bir marka profili yaratmaktadır. Bununla beraber etkileşimli sohbetler, konuk davetleri vb. Stratejiler uygulandığı zaman hedef kitlenizde yer alan kişilerin markanıza olan güveni ve aidiyet duygusu da gelişim göstermektedir . Böylece instagramın özellikleri arasında yer alan canlı yayınlar sayesinde işletmeler marka güvenilirliğini ve sadık müşteri oranını arttırabilmektedir.