E-ticaret Firmalarının Kullanabileceği Dijital Pazarlama Stratejileri

E-ticaret alanında faaliyet gösteren kişi ve işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmek, marka bilinirliği yaratabilmek ve satışlarını artırabilmek gibi amaçlar doğrultusunda pazarlama çalışmaları yapıyor.

  • Dijital pazarlama
  • Geleneksel pazarlama

Stratejileri markaların tercih edebileceği pazarlama yöntemleri arasında yer alıyor. Bazı markalar yalnızca bir pazarlama stratejisine odaklanarak hareket ederken birçok marka da hem dijital pazarlama hem de geleneksel pazarlama çalışmaları yapıyor. Fakat günümüzde daha düşük bütçe ile çalışmalar yapmak isteyenler dijital pazarlamayı tercih ediyor.

E-ticaret Firmalarının Kullanabileceği Dijital Pazarlama Stratejileri adlı bu yazımızda e-ticaret firmalarının ürün ve hizmetlerini tanıtmak için en çok tercih ettiği dijital pazarlama stratejileri hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir, ürün ve hizmet pazarlamasında tercih edebileceğiniz yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması

E-ticaret Firmalarının Kullanabileceği Dijital Pazarlama Stratejileri dendiğinde herkesin aklına ilk gelen dijital pazarlama stratejisi sosyal medya pazarlamasıdır. E-ticaret firmaları Instagram, facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında iletişim yürütmekte ve bu platformlar üzerinden reklam vererek hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmaya çalışmaktadır.

Influencer Marketing

Son dönemlerin en popüler dijital pazarlama stratejilerinden birisi olan Influencer marketing de e-ticaret firmalarının tercih edebileceği dijital pazarlama stratejileri arasında yer alıyor. Markalar hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmek için Instagram, Tik Tok vb. mecralarda yüksek takipçili hesaplar ile iş birliği yapıyor.

Influencer marketing çalışmaları sayesinde e-ticaret firmaları hem hedef kitlelerini genişletebiliyor hem de marka bilinirliklerini artıyor.

Arama Motoru Reklamcılığı

E-ticaret Firmalarının Kullanabileceği Dijital Pazarlama Stratejileri arasında yer alan arama motoru reklamcılığı, markaların tıklama başı maliyet belirleyerek arama motorlarında reklam verdiği bir dijital pazarlama yöntemidir.

Genellikle markalar bu reklamları ürün ve hizmetleri ile eşleşen aramalar için kullanmaktadır ve böylece markalar arama motoru reklamları sayesinde hem e-ticaret sitelerine ziyaretçi çekmekte hem de satışlarını artırma fırsatı yakalamaktadır.

E-mail Marketing

E-ticaret firmalarının yapacağı dijital pazarlama çalışmalarında tercih edebileceği dijital pazarlama stratejilerinden birisi de e-mail marketing çalışmalarıdır. Genellikle e-mail marketing çalışmaları e-ticaret firmalarının müşterilerini hedefleyerek yaptığı çalışmalar arasında yer alan bir dijital pazarlama stratejisidir.

E-ticaret firmaları yeni gelen ürünler, kampanyalar, stoğa eklenen ürünler hakkında müşterilerine bilgi vermeye yönelik e-mailler atmaktadır. Bu dijital pazarlama stratejisinde dönüşüm oranları oldukça fazla olduğu için günümüzde birçok e-ticaret firması e-mail marketing çalışmalarını düzenli aralıklar ile yapmaya önem vermektedir.

SMS Pazarlaması

E-ticarette dönüşümlerin oldukça fazla olduğu dijital pazarlama yöntemlerinden birisi de SMS pazarlamasıdır. SMS Pazarlaması yapacak olan markalar da her zaman kendi müşterilerine SMS gönderimi yapmaktadır.

Markalar SMS Pazarlaması yaparken e-mail marketingde olduğu gibi stoğa giren ürünler, kampanyalar gibi konularda SMS gönderimi yapmaktadır. Diğer dijital pazarlama stratejilerine oranla daha zor bir dijital pazarlama yöntemi olan SMS Pazarlamasında markaların vermek istedikleri mesajı 160 karakterde vermeleri gerekmektedir.

SEO Çalışmaları

E-ticaret firmalarının kullanabileceği dijital pazarlama stratejileri dendiğinde herkesin aklına gelen bir diğer dijital pazarlama stratejisi de SEO yani arama motoru optimizasyonudur.

SEO çalışmaları arama botlarının bir e-ticaret sitesini daha kolay bir şekilde taramasını sağlamaya yönelik yapılan optimizasyonlara verilen isimdir. Çoğu zaman e-ticaret firmaları tarafından tercih edilen bu yöntem sayesinde markalar organik sıralamalarını artırabilmekte ve böylece hedef kitlelerinde yer alan daha fazla kişiye ulaşma fırsatı yakalayabilmektedir.

Sizler de bu tür dijital pazarlama stratejileri sayesinde hedef kitlenizde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.