E-ticaret Firmaları Takipçi Satın Almalı mı?

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan markalar e-ticaret sitelerine ait sosyal medya hesaplarına çoğu zaman takipçi satın alır. Takipçi satın alan işletmelerin bu noktadaki en büyük hedefi marka imajını güçlendirmek ve hedef kitlesine güven vermektir.

Markaların takipçi satın alması birçok kişi tarafından olumlu karşılanırken aslına bakıldığında sosyal medya uzmanları bu duruma oldukça uzak durmaktadır. Çünkü takipçi satın almak markaların dezavantajlar ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Gelin şimdi hep beraber E-ticaret Firmaları Takipçi Satın Almalı mı adlı bu yazımızda bu konuya daha detaylı bir şekilde ele alalım.

Takipçi Satın Alabileceğiniz Platformlar

E-ticaret siteleri takipçi satın almalı mı sorusuna yanıt vermeye başlamadan önce ilk olarak genellikle e-ticarette takipçi arttırmak isteyen kişi ve markaların takipçi satın aldığı platformlara göz atalım. Genellikle markalar takipçi satın alırken sosyal medya platformları için satın alım gerçekleştirir.

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  •  Youtube

E-ticaret firmalarının en çok takipçi ve abone satın aldığı platformlardır. Peki burada takipçi satın almak markalara avantaj sağlar mı?

Takipçi Satın Almanın Zararları

E-ticaret firmaları için takipçi satın almak oldukça dezavantajlı bir durumdur. Her ne kadar markalar bunu hedef kitlelerine güven vermek için yapsa da aslına bakıldığında birçok marka bu zararları bilmediği için takipçi satın almaya yönelmektedir.

  • Hedef kitle değişimi
  • Etkileşim oranlarında değişiklikler
  • Reklamların başarısızlığı

Gibi zararlara neden oluyor. Gelin daha detaylı bir şekilde bakalım.

Hedef Kitlenizin Değişmesine Neden Olur

Sosyal medyada takipçi satın almanın ilk zararlarından birisi hedef kitle değişikliğidir. Genellikle takipçi satan firmalar belirli bot hesaplar oluşturmaktadır. Bu bot hesaplar ise takipçi satın alınan her kişi ve markaya gönderilmektedir.

Firmanız için takipçi satın aldığınızda bot hesaplar birçok marka ve kişiyi takip eden hesaplar olacağı için bu hedef kitlenizin değişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle takipçi satın almanın zararları arasında hedef kitle değişikliği gösterilmektedir.

Sayfanıza Duyulan Güveni Etkiler

Takipçi satın almadan önce her kişi ve işletmenin bilmesi gereken konulardan birisi de sayfaya duyulan güvendir. Genellikle takipçi satın alan markaların etkileşim oranları hızlı bir şekilde düşüş göstermektedir. Çünkü satın aldığınız takipçiler hedef kitlenizi değiştirmekte ve sosyal medya algoritmaları da gönderilerinizi ön plana çıkarmamaktadır.

Bu da yüksek takipçisi bulunan e-ticaret firmalarının gönderilerindeki etkileşim oranının düşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden e-ticaret siteleri takipçi satın almalı mı sorusuna yanıt arayan markalar takipçi satın almanın zararları arasında bulunan bu durumu göz önünde bulundurarak hareket etmeye önem vermelidir.

Reklam Çalışmalarından Aldığınız Verimi Düşürür

E-ticaret Firmaları Takipçi Satın Almalı mı diyorsanız takipçi satın almanın zararlarından reklam ile ilgili olan zararları da bilmeniz gerekmektedir. Genellikle e-ticaret firmaları hedef kitlelerine ulaşmak ve satış yapmak için çoğu zaman gönderilerine reklam vermektedir.

Takipçi satın almak ilk başta da söylediğimiz gibi Instagram hesabınızın hedef kitlesinin değişmesine neden olmaktadır. Hedef kitleniz değiştiği için de gönderileriniz hedef kitlenizde olmayan kişilere daha çok gösterilmektedir. Bu da reklam çalışmalarından alacağınız verimi azaltmakta ve reklamlarınızın farklı kişilere gösterilmesine neden olmaktadır.

Takipçi Satın Almalı mıyım?

Takipçi satın almalı mıyım diyorsanız bu yazımızda yer alan takipçi satın almanın zararlarını göze alabiliyorsanız takipçi satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sosyal medya hesaplarınızın organik bir şekilde büyümesini hedefliyorsanız takipçi satın almaktan vazgeçmelisiniz. Bu noktada dezavantajları göz önünde bulundurarak hareket edebilirsiniz.