E-ticaret Firmaları İçin Push Notification Faydaları

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren birçok marka pazarlama stratejilerini değiştirmektedir. Sosyal Medya, Google Reklamları, Influencer Marketing gibi dijital pazarlama yöntemlerinin yanı sıra artık birçok e-ticaret firması mobil pazarlamaya yönelmektedir. Çünkü internetten alışveriş yapan kişilerin istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda birçok kişinin mobil uygulamalar üzerinden alışveriş yaptığı görülmektedir.

Bu durum e-ticaret ile internetten ürün satışı yapan her markanın zamanla mobil uygulamalara ihtiyaç duymasına neden olmaktadır. Kendi mobil uygulamasını yaratan markalar da hızlı bir şekilde yapacakları çalışmalar ile satışlarını arttırmaktadır.

Satışlarını arttırmak isteyen markaların tercih ettiği pazarlama yöntemlerinden biri de push notificationlardır. E-ticaret Firmaları İçin Push Notification Faydaları adlı bu yazımızda push notification nedir ve e-ticaret firmaları için neden faydalıdır konularından bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve markanız için push notification kullanmaya başlayabilirsiniz.

Push Notification Nedir?

Push notification kısacası mobil bildirim anlamına gelir. Genellikle markalar mobil uygulamaları üzerinden kişilere bildirimler gönderir ve buna da push notification adı verilmektedir.

İndirimler, yeni ürünler, kampanyalar gibi birçok konuda tüketicileri haberdar etmek için push notification kullanımaktadır. Bu bildirimler e-ticaret firmalarına birçok fayda sağlamaktadır.

Yeni Ürün ve Hizmet Tanıtımı

E-ticaret firmaları için push notification faydalarından birincisi yeni ürün ve hizmet tanıtımlarıdır. E-ticaret firmaları stoklarına yeni eklediği ürün ve hizmetlere yönelik push notification gönderebilmektedir.

Yeni ürün ve hizmet tanıtımına yönelik gönderilen push notificationlar sayesinde e-ticaret firmaları uygulamalarına trafik çekebilmektedir. Bunun yanı sıra markalar yeni ürün ve hizmet tanıtımı yaparak da satışlarını arttırabilmektedir. Bu nedenle e-ticarette mobil uygulama kullanan markaların ürün ve hizmet tanıtımına yönelik push notificationlar göndermesi gerekmektedir.

Kampanya Tanıtımı

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan markalar çoğu zaman kampanyalar düzenlemekte, ürün ve hizmetlerini indirimli bir şekilde satışa sunmaktadır. Çoğu zaman e-ticaret firmaları düzenledikleri kampanyaları istedikleri hedef kitleye ulaştıramamaktadır.

Fakat e-ticarette mobil uygulama kullanan markalar düzenledikleri kampanyalara yönelik push notificationlar göndererek e-ticaret kampanyalarını müşteri kitlelerine duyurabilmektedir. Böylece markalar hem kampanyalarını daha geniş bir kitleye ulaştırmakta hem de indirimli ürün satışı yaparak satışlarını arttırabilmektedir.

Müşteri Sadakatini Arttırma

push notification

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satan markaların önem verdiği unsurların başında sadık müşteriler yer almaktadır. Çünkü sadık müşteri kazanımı fazla olan markalar satış yapmak için o kadar az uğraşmaktadır.

Bir e-ticaret firmasının sadık müşteri kazanması için önemli unsurların başında ise iletişim yer almaktadır. Müşterileri ile düzenli ve sık bir şekilde iletişim kuran markalar daha kolay ve hızlı bir şekilde sadık müşteri kazanmaktadır.

Genellikle bir e-ticaret mobil uygulamasını indiren kişiler markalardan haberdar olmak için bu uygulamayı indirir. E-ticaret firmaları da push notification göndererek müşterilerini sürekli bir konu hakkında haberdar eder ve böylece sadık müşteri kazanımı artar.

Kolay Kullanılabilirlik

E-ticarette mobil uygulamalar tüketicilerin ürün ve hizmetlere ulaşımını kolaylaştırmaktadır. Çünkü herkesin artık kullandığı akıllı bir cep telefonu bulunmaktadır. Bu telefonlara bir uygulamayı indiren kişiler ise kolayca alışveriş yapmaktadır.

Bir e-ticaret mobil uygulamasında belirli aralıklar ile push notification atarak hedef kitlelerine haber vermek isteyen markalar e-ticaret mobil uygulamalarını indirtmeye yönelik çalışmalar ve kampanyalar yapmaktadır. Böylece hem mobil uygulama kullanımını arttırmakta hem de müşterileri ile e-ticaret firmaları sürekli bağlantıda kalmaktadır.

Sizler de bu tür avantajlardan yararlanmak istiyorsanız e-ticaret firmanız için mobil uygulama geliştirmeye önem verebilirsiniz.