Amazon’da Satış Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Amazon’da satış yapmak son dönemlerde herkesin ilgi duyduğu bir süreçtir. Çünkü Amazon, dünyada en çok kullanılan pazaryerleri arasında yer almaktadır. Birçok ülkede satış yapılabilecek bir pazaryeri olan Amazon, Türkiye’deki faaliyetlerine yakın geçmişte başlamıştır. Amazon’unun Türkiye’ye gelişinden itibaren birçok satıcı bu pazaryerinde mağaza açmış ve satış yapmaya başlamıştır.

Amazon’da satış yapan yüzlerce satıcı bulunurken hala bu platformda aktif bir şekilde faaliyet gösteremeyen satıcılar da bulunmaktadır. Amazon’da satış yapmak isteyen kişiler için hazırladığımız Amazon’da Satış Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler adlı bu yazımızı inceleyerek sizler de Amazon hakkında bilgi alabilir ve satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Amazon Nedir?

1994 yılında Amerika’da kurulan bir satış sitesi olan Amazon, tüketiciler ile satıcıların buluşmasını sağlayan bir pazaryeri platformudur.

Bilişim sektörünün en büyük firmaları arasında birinci sırada yer alan Amazon, birçok ülkede satış yapmanıza olanak sağlamaktadır. Sizler de bu platformda bir mağaza açabilir, ürün ve hizmetlerinizi yükleyerek amazondan satış yapmaya başlayabilirsiniz.

İlgili İçerik; Pazaryeri Entegrasyonları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amazon’da Satış Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Amazon’da satış yapmak kişi ve işletmelere birçok avantaj sağlamaktadır. Gelin hep beraber Amazon’da satış yapmanın avantajlarına bir göz atalım.

 • Amazon’da mağaza açan satıcılar hazır bir müşteri kitlesine ulaşabilmektedir.
 • Amazon satıcıları dünyanın en büyük şirketi ile iş birliği yapma fırsatı yakalamaktadır.
 • Satıcılar marka bilinirliklerini kolay bir şekilde arttırabilmektedir.
 • Düzenlenen kampanyalar sayesinde işletmeler daha fazla müşteriye ulaşabilmekte ve satışlarını arttırabilmektedir.

Amazon’da satış yapmak işletmelere birçok avantaj sağlasa da dezavantaj sağladığı durumlar da bulunmaktadır.

 • Amazon’da markanızı ön plana çıkarmanız için fazla emek harcamanız gerekir.
 • Yaptığınız her satıştan komisyon ödeme zorunluluğunuz bulunur.
 • Rekabet oranı oldukça yüksektir.

Amazon’da satış yapmanın dezavantajlı olduğu durumlar bunlardır. Siz de avantajları ve dezavantajları değerlendirebilir ve Amazon’da satış yapıp yapmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Amazon’da Mağaza Nasıl Açılır?

Amazon’da satış yapmak isteyenlerin ilk olarak amazon satıcı hesabı açması gerekir. Satıcı hesapları bireysel mağaza ve profesyonel satıcı hesabı olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu iki hesap türünden birini seçtikten sonra kişilerin Amazon’da mağaza açmak başvuru yapması ve istenilen belgeleri Amazon’a iletmesi gerekmektedir. Amazon’da mağaza açmak için gerekli bilgiler şunlardır;

 • Firmanıza ait bilgiler ( Vergi numarası, şirket adresi, Şirket sicil nosu ve Mersis numarası)
 • İletişim bilgileri ( Telefon numarası ve mail adresi)
 • Banka hesabı
 • Kredi kartı bilgisi
 • Mağaza sorumlusunun bilgileri ( Kişiye ait kimlik bilgisi, doğum tarihi ve yeri ve cep telefonu numarası.)

Bu bilgi ve belgeleri Amazon’a ilettikten sonra amazon firmanızı değerlendirecek ve amazon kriterlerine uygun bir firmaysanız mağazanızı açacaktır.

İlgili İçerik; Çiçek Sepeti Nedir ve Çiçek Sepeti’nde Nasıl Satış Yapılır?

Amazon Komisyon Oranları

Amazon’da satış yapmak isteyen kişiler sattıkları ürün kategorilerine ve ürünlerine göre Amazon’a komisyon ödemesi yapmaktadır. Komisyon ödemeleri cari hesap bakiyenizden düşerek tarafınıza kazancınız iletilmektedir. Amazon’da satış yapmak isteyenlerin ödeyeceği Amazon Komisyon oranları şunlardır;

KategoriKomisyon Oranı
Cep Telefonu%6
Kitap%10
Elektronik%6
Fotoğraf Makinesi%6
Giyim%10
Mutfak, Yapı Market ve Dekorasyon%10
Kişisel Bakım Cihazları%10
Küçük ev aletleri%6
Sağlık ve Kişisel Bakım%10
Ayakkabı ve Çanta%10
Ofis%10
Spor%10
Elektronik Aksesuarlar%10
Güzellik%10

Amazon’da satış yapan kişilerin ödeyeceği komisyon oranlarıdır. Sizler de ürün satacağınız kategoriye göre Amazon komisyon oranlarını inceleyebilir ve Trendyol, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi pazaryerlerindeki komisyon oranlarını da inceleyebilir ve hangi pazaryerinde mağaza açıp açmayacağınıza karar verebilirsiniz. Amazon’da mağaza açmak istiyorsanız mağaza açma başvurunuzu yapabilir ve böylece Amazon’da satış yapmaya başlayabilirsiniz.