Alışveriş Sitesi Nasıl Kurulur?

Son dönemlerde internet kullanımının artması ve e-ticaretin hızlı bir şekilde gelişmesi internetten ürün satmak isteyen markaların ve kişilerin sayısının da artmasını sağladı. Artık günümüzde birçok kişi alışveriş sitesi nasıl kurulur sorusuna yanıt arıyor ve alışveriş sitesi kurarak internetten ürün ve hizmet satmayı istiyor.

Alışveriş sitesi kurmak isteyen kişiler için hazırladığımız Alışveriş Sitesi Nasıl Kurulur adlı bu yazımızda sizlere alışveriş sitesi kurmak ile ilgili bilgi vereceğiz. Bununla beraber alışveriş sitesi kurarak internetten satış yapmak için gerekli olan şartları da sizinle paylaşacağız.

Alışveriş Sitesi Nedir?

Alışveriş sitesi internetten ürün ve hizmet satın almak isteyen kişilerin markaların ürün ve hizmetlerini toplu bir şekilde görebileceği, bu ürün ve hizmetleri bilgisayar ya da mobil cihazlar üzerinden satın alabileceği sitelere verilen isimdir.

Alışveriş Sitesi Kurma Şartları Nelerdir?

Alışveriş sitesi nasıl kurulur sorusuna yanıt arayan kişilerin alışveriş sitesi kurmadan önce alışveriş sitesi kurma şartları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü kişilerin bu noktada karşılaması gereken birçok prosedür bulunur.

 • Şirket Kuruluşu
 • E-ticaret alt yapısı seçimi
 • Satılacak ürün bulma
 • E-ticaret sitesi tasarlama

Gibi önemli unsurlar alışveriş sitesi kurma şartları arasında yer alır.

Alışveriş Sitesi için Şirket Kurmak

Alışveriş sitesi kurmak isteyen kişilerin ilk olarak yapması gereken şey şirket kuruluşu gerçekleştirmek olmalıdır. Çünkü kişiler internetten ürün satışı yapabilmek için fatura kesebilmelidir. Aksi halde faturasız satış yapan kişiler belirli cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Alışveriş sitesi için şirket kurmak isteyenler çoğu zaman şahıs, limited ve anonim şirket türlerinden birini seçerek şirket kuruluşu yapmaktadır. Sizler de internetten ürün satmak isityorsanız şirket kurabilir ve ardından e-ticaret sitenizi açarak satışa başlayabilirsiniz.

E-ticaret Alt Yapısı Seçimi

Alışveriş sitesi kurmak için markaların online bir mağazaya ihtiyacı bulunur ve bu noktada markalar bir e-ticaret sitesi kurulumu gerçekleştirir. E-ticaret sitesi kurmak için markalar genellikle:

 • E-ticaret sitesi yazdırma
 • Hazır e-ticaret paketi kullanma
 • Açık kaynak kodlu yazılımlar

Gibi site kurma yöntemlerinden yararlanır. Genellikle e-ticaret sitesi kurma maliyetlerini azaltmak isteyen işletmeler bu noktada hazır e-ticaret paketlerine yönelir. Çünkü hazır e-ticaret paketleri piyasadaki birçok site kurma yöntemine göre daha avantajlıdır.

Satılcak Ürün Bulma

E-ticaret sitesi kurma yönteminizi seçmeden önce ürün ve hizmetlerinizi belirlemeniz oldukça önemlidir. Bu yüzden e-ticaret istatistikleri, internetten satılan ürün verileri, ürün tavsiyeleri gibi birçok noktaya dikkat etmeniz ve hem satış yapacağınız sektöre hem de satacağınız ürünlere karar vermeniz gerekmektedir.

Bu süreçleri tamamladıktan sonra ürün ve hizmetlerinizi satın almak için bir tedarikçi ile anlaşmanız ya da dropshipping tedarikçileri ile görüşmeniz gerekir. İlgili görüşmenin ardından çalışacağınız yöntemi belirleyebilir. Ürün ve hizmetlerinizi tedarik ederek internetten satış yapacak bir alışveriş sitesi kurabilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Tasarlama

Satacağınız ürün ve hizmetlere karar verdikten sonra e-ticaret sektöründe başarılı olabilmek için e-ticaret sitesi tasarlmaya da önem vermeniz gerekir. E-ticaret sitesi tasarlama sürecinde markaların dikkat etmesi gereken belirli noktalar bulunur.

 • Site tasarımında güven verici bir tasarım kullanın.
 • Markanızın kurumsal kimliğini ön plana çıkarın.
 • E-ticaret sitesinde kullanacağınız temayı seçerken responsive temalara yönelin.
 • Site tasarımında kurumsal sayfalara ve ödeme sayfası tasarımına önem verin.
 • Site tasarımınızı tamamladıktan sonra alışveriş sitesi için sanal pos anlaşması yapın.

Bu adımları tamamlayarak sizler de alışveriş sitesi kurma sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi pazarlayarak internetten satış başlayabilir ve gelir elde edebilirsiniz.